Konzultačné hodiny
Výchovný poradca: Mgr. Oľga Turečeková
Konzultačné hodiny:
Utorok: 10:30 – 12:00 hod.
Streda: 9:40 – 10:20 hod.
e-mail: o.turecekova@centrum.sktelefón: 0908 057305
„Výchovný a kariérový poradca Ti pomôže otvoriť dvere, ale vstúpiť do nich musíš Ty sám.“
Hlavné úlohy a činnosť výchovného poradenstva sú zamerané v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov na posilňovanie a podporu pozície a výchovno-poradenských aktivít výchovného poradcu ako základného článku systému výchovného poradenstva plniaceho úlohy školského poradenstva v zmysle zákona NR SR č.245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní ( školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a v zmysle vyhlášky MŠ SR č.325/2008 Z.z. o školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie, v súlade s Pedagogicko-organizačnými pokynmi MŠ SR na školský rok 2020/2021 a s Dohovorom o právach dieťaťa. V činnosti výchovných poradcov posilňovať význam kariérneho poradenstva ako nástroja zosúlaďovania profesionálnych želaní a kompetencií žiakov.
Kariérny poradca vykonáva činnosti v oblasti prípravy žiakov na ich vstup na trh práce. Pomáha žiakom, aby sa dokázali orientovať vo svojich možnostiach a schopnostiach, aby vedeli reálne posúdiť svoje plány a ciele, zaradiť sa do študijného, pracovného a spoločenského života, orientovať sa v množstve informácií, vo svojom prežívaní a v rozvíjaní pracovných zručností a návykov. Ide o proces, v ktorom sa cielene uzatvárajú väzby a rovnováha medzi žiakom a trhom práce. Kariérny poradca podporuje žiaka v hľadaní riešenia, vedie s ním rozhovor, sprevádza ho v jeho plánoch, povzbudzuje ho, motivuje k nájdeniu si vhodného študijného odboru na strednej škole a následné zamestnanie sa.
Charakteristika kariérového poradenstva:
- zamerané je na rozvoj človeka s využitím jeho osobných zdrojov a možností;
- rozvíjanie kľúčových kompetencií, plánovanie a sebamanažment;
- podnecuje človeka k tomu, aby prevzal zodpovednosť za svoj vlastný život a tvorbu kariéry;
- sústreďuje sa na motiváciu človeka, jeho obraz o sebe, na životné hodnoty, budúce perspektívy a rozvíjanie kontaktov s ostatnými ľuďmi;
HLAVNÉ ÚLOHY:
Oblasť profesionálnej orientácie
1.Plniť úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej
orientácie detí, ako aj v oblasti prevencie problémového a delikventného vývoja detí.
2.Poskytovať konzultácie žiakom a rodičom pri riešení výchovných a vzdelávacích
problémov, informovať ich o otázkach štúdia na SŠ a pri voľbe povolania.
3. Na evidenciu a spracovanie informácií využívať výpočtovú techniku a programy Proforient a Doklady. Venovať priestor práci so stránkami ŠVS na internete a programu Sprievodca svetom povolaní.
4.Oboznámiť žiakov 5. a 9. ročníka o možnostiach ďalšieho štúdia a pomoc pri orientácii k správnej voľbe povolania.
5.Spolupracovať s riaditeľom školy, triednymi učiteľmi, rodičmi a žiakmi školy pri riešení vzniknutých výchovno - vyučovacích problémov.
6.V priebehu školského roka sa zúčastňovať na zasadnutiach sekcie kariérového poradenstva a plniť úlohy podľa potrieb školy.
7.Podľa požiadaviek zákonných zástupcov sprostredkovať psychologické vyšetrenie žiakov 8. a 9. ročníkov k voľbe povolania.
8.Zabezpečiť zber informácií o záujme žiakov pre ŠVS a odoslanie prihlášok na stredné školy v určených termínoch.
9. Poskytovať žiakom informácie o dobrovoľníctve, ako jednom zo spôsobov získavania a rozvoja nových zručností, kompetencií a skúseností, ktoré môžu prispieť k ich informovanému rozhodnutiu sa pre určité povolanie alebo k výberu ďalšieho študijného zamerania.
10. Využívať informácie o aktuálnej ponuke učebných miest pre nasledujúci školský rok v systéme duálneho vzdelávania zverejnenej na www.potrebyovp.sk a www.dualnysystem.sk.
Súbory na striahnutie:
Dolezite_www_stranky__2020-2021.odt
Harmonogram_prijimacieho_pokracovania_pre_rodicov_a_ziakov.odt
Postup_pri_podavani_prihlasok_na_strednu_skolu.doc
Stredne_skoly_v_Topolcanoch_v_sk.r._2019-2020.doc
Zoznam_nedostatkovych_studijnych_odborov_a_ucebnych_odborov.odt