Do galérie Pekná oslava Miška Kmeťa v 2.B. boli pridané fotografie.
Pekná oslava Miška Kmeťa v 2.B. Mgr. Lýdia Oravcová
Do galérie Pekná oslava Miška Kmeťa v 2.B. boli pridané fotografie.
Pekná oslava Miška Kmeťa v 2.B. Mgr. Lýdia Oravcová
Do galérie Plavecký výcvik 2. ročník boli pridané fotografie.
Plavecký výcvik 2 ročník. Mgr. Lýdia
Do galérie Minulosť našimi očami boli pridané fotografie.
Žiaci 6.-9. ročníka sa zapojili do výtvarnej súťaže "Minulosť našimi očami". Vyhlasovateľom je Tribečské múzeum v Topoľčanoch Žiaci výtvarne stvárnili život, kultúru a náboženstvo starého Grécka, Ríma, Egypta a Mezopotámie.
Mgr. Ľ. Ondrušová
Kurz anglického jazyka
V dňoch 4. - 5. 11. 2019 sa konal kurz anglického jazyka pre žiakov 7. - 9. ročníka. Realizuje ho lektor Alex Elwood, pôvodom z Anglicka. Žiaci majú počas 5 vyučovacích hodín možnosť počúvať a komunikovať v anglickom jazyku v prirodzenom kontexte. Kurzu sa zúčastnilo 47 žiakov. Dúfajme, že žiaci svoje nadobudnuté vedomosti budú využívať jednak na hodinách ANJ, ako aj v praxi. Cieľom tohto jednodňového kurzu je dať žiakom šancu, aby mali radosť z komunikácie v angličtine v prostredí, ktoré je uvoľnené a motivujúce. V druhom polroku plánujeme tento kurz zopakovať.
PaedDr. Marcela Mokrá
Školské kolo
V pondelok 4. 11. 2019 sa uskutočnilo školské kolo OSJL. Znalosti zo slovenského jazyka prezentovalo 10 žiakov 9. ročníka. Prvú časť tvoril test, v druhej písomnej časti súťažiaci transformovali odborný text na rozprávku a na záver uvažovali v ústnom prejave o rôznych témach zo života. Na 3. mieste sa umiestnila Lucia Bobocká z 9. B, druhá skončila Liliana Margaréta Hubová z 9. A a najväčší počet bodov získala Martina Aneštíková z 9. C.
Mgr. Alena Tešíková
Mgr. Erika Muchová
Do galérie Testovanie pohybových predpokladov prvákov boli pridané fotografie.
Dnes, 29.10.2019, sa na našej škole konalo Testovanie pohybových predpokladov žiakov prvého ročníka. Cieľom celoplošného testovania žiakov prvých ročníkov je odporučiť deťom (ich rodičom) druhy športov, na ktoré majú deti predpoklady a môžu sa im venovať aj na výkonnostnej úrovni, resp. ich budú viac baviť vzhľadom na ich danosti.
Zoznam testov na pilotné testovanie: telesná výška a telesná hmotnosť, hĺbka predklonu, sed-ľah, opakovaná zostava s tyčou, výdrž v zhybe nadhmatom, skok do diaľky z miesta, kotúľanie 3 lôpt, člnkový beh 4x10 m, vlajková naháňačka, viacstupňový vytrvalostný člnkový beh na 20 metrov.
Ing. Miroslav Máliš
Do galérie Exkurzia - Slovanské hradisko Mikulčice boli pridané fotografie.
V stredu 16.10.2019 sme so žiakmi 7.ročníka navštívili tento krát v susednom Česku archeologickú lokalitu z obdobia nášho prvého spoločného štátu, a to Veľkej Moravy. Slovanské hradisko Mikulčice je nepochybne veľmi významnou pamiatkou na obdobe šírenia kresťanstva na území obývanom Slovanmi, ako aj sondou do života na hradiskách v ranom stredoveku. Žiaci sa mohli vďaka odbornému výkladu bližšie oboznámiť s chronológiou trvania Veľkej Moravy, jej panovníkmi i spôsobom života našich predkov v 8.storočí. Mali dokonca možnosť zastrieľať si z luku na terč a presvedčiť sa tak o náročnosti lovu ako prostriedku na získavanie obživy. V bezprostrednom susedstve Slovenska sa nachádza veľmi zaujímavý archeopark s pozostatkami 12.kostolov, a takmer 2500 hrobov významných príslušníkov mojmírovskej dynastie ale aj obyčajných obyvateľov hradiska. Lokalita bude už v nasledujúcich dňoch spojená so Slovenskom úplne novým cyklomostom cez rieku Moravu, a stane sa tak určite veľmi atraktívnym miestom pre každého, kto sa zaujíma o našu spoločnú históriu.
Mgr.Marián Bezák
Tomáš Kmeťo, VII.A:
„Na slovanskom hradisku v Mikulčiciach sme v hlavnej budove mohli vidieť zmenšeninu celého hradiska, ktoré v tých časoch bolo veľké 10 hektárov. Aj z neopevnenou časťou (tzv. zázemím) má hradisko 50 hektárov. Sprievodca nám hovoril kedy kto panoval a čo robili významní ľudia za čias Veľkej Moravy. Potom sme sa presunuli do druhej budovy, ktorá mala na dverách nápis z biblie v hlaholike. Na druhej strane dverí bol preklad: „Na počiatku bolo Slovo, Slovo bolo u Boha a to Slovo bol Boh.“Vo vnútri boli hroby Slovanov, celkom ich tam bolo 12. Okolo nich boli fotky archeológov, ich nálezov a modely kostolíkov. Na záver sme si mohli zastrieľať z luku a kúpiť si suveníry“.
Do galérie Hovorme o jedle boli pridané fotografie.
Hovorme o jedle
V uplynulom týždni sa konal VII. ročník týždňa Hovorme o jedle. Jednou z aktivít, ktoré v tejto súvislosti organizuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora a Centrum rozvoja znalosti o potravinách, je súťaž konaná pod názvom „Hovorme o jedle“.
Aj naša škola sa do tejto súťaže zapojila rôznymi aktivitami. Uskutočnila sa rozhlasová relácia, v ktorej sme venovali pozornosť dôležitosti raňajok pre správne fungovanie organizmu počas celého dňa. Žiaci sa dozvedeli, čo by mali mať na raňajky vo svojom jedálničku a naopak, čo by určite obsahovať nemali.
Z ďalších aktivít, ktoré sa konali v našej škole, to boli prezentácie žiakov na tému zdravej výživy, rozprávali sme sa o dôležitosti zaraďovania väčšieho množstva ovocia a zeleniny do nášho jedálneho lístka, žiaci sa dozvedeli o liečivých účinkoch niektorých druhov ovocia. Zo žiackych prezentácií sme sa niečo naučili o známych i menej známych druhoch orechov a tiež sme diskutovali o účinkoch konzumácie orechov na naše zdravie. Na hodinách výtvarnej výchovy sa tiež svojimi prácami zapojili do súťaže „Chutné maľovanie“. Rôznymi technikami maľovali ovocie a zeleninu.
Žiaci si pripravili ovocné a zeleninové šaláty, vyrábali postavičky z ovocia a zeleniny, z ktorých si na záver urobili výstavku a spoločne si potom na svojich výrobkoch pochutili.
Zdravému jedlu, obzvlášť ovociu, zelenine a orechom by malo byť v našej strave venované popredné miesto.
Dúfame, že aj takýmito aktivitami v našich žiakoch vzbudíme a podporíme záujem o správne a vyvážené stravovanie.
Mgr. Michaela Fliegová
Do galérie Záložka do knihy spája školy boli pridané fotografie.
Naša škola sa zapojila do akcie Slovenskej pedagogickej knižnice "10.ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy".
Žiaci 1. až 6. ročníka pripravili záložky pre žiakov základnej školy Gen. Heliodora Píky z Českej republiky. Pri práci na záložkách žiaci použili svoju fantáziu a dúfame, že záložky žiakov potešia.
Do galérie Záložky, ktoré spájajú - aktivita v ŠKD boli pridané fotografie.
Do galérie Kolaudácia novej prechodovej chodby do telovcične boli pridané fotografie.
Dňa 16. 10. 2019 sa v rámci Európskeho dňa rodičov a škôl konala aj kolaudácia novej prechodovej chodby do telocvične. Pani primátorka JUDr. Alexandra Gieciová spolu s viceprimátorom Jurajom Želiskom slávnostným prestrihnutím červenej pásky oficiálne uviedli prechodovú chodbu do užívania. Týmto by sme sa chceli poďakovať všetkým, ktorí dopomohli k tomu, aby sa stará chodba zrenovovala a bola krajšia, svetlejšia a priestrannejšia.
Do galérie Európsky deň - Žiacka vedecká konferencia boli pridané fotografie.
Dňa 16.10.2019 si žiaci pripravili žiacku vedeckú konferenciu s témou socializmus, cesta k demokracii.
Konferencie sa zúčastnila aj pani primátorka JUDr. Alexandra Géciová, víceprimátor Juraj Zelíska, pani riaditeľka Mgr. Mária Bezáková a páni poslanci a členovia rady školy. Žiakov prišli podporiť aj ich rodičia. Žiaci v prezentáciách sa zaoberali dobou socializmu. Angelo Adriano Marini z 8.C vo svojej prezentácii vysvetlil, prečo socializmus nemohol fungovať. Viktória Merašická a Michaela Cabajová zo 7.B spracovali tému Škola vtedy a dnes. Michal Fráter z 8.A nás pozval v prezentácii na prechádzku po starých miestach Topoľčian. SNP spracoval žiak Jakub Matejovič z 8.A. V anglickom jazyku spracovali prezentáciu Tamara Gubišová a Liana Klabníková z 8.B. Súčasťou konferencie bola aj výstavka predmetov používaných v socializme, ktorá bola veľmi zaujímavá a pre žiakov veľmi pútavá.
Mgr. Dagmar Rumanová
Vyhodnotenie tekvičiek
Dňa 16. 10. 2019 (streda) sme v rámci Európskeho dňa rodičov a škôl urobili vyhodnotenie vyrezávaných halloweenských tekvičiek a žiakom s najvyšším počtom hlasov sme odovzdali ocenenie za najkrajšiu tekvicu. Deti dostali diplom a vecné ceny.
Mená víťazov:
1. miesto - Sára Janegová zo 4. A
2. miesto - Daniela Humenchak zo 4. B
3. miesto - Miriam Wenderlová zo 4. A
4. miesto - Matej Turčan zo 4. A a Nela Vlnková zo 4. B
5. miesto - Tamara Lovrantová zo 4. B a Liana Valachová z 1. A
Víťazom gratulujeme a ďakujeme, že sa zapojili do súťaže.
Vážení rodičia, vzhľadom k dotácii štátu na obedy pre žiakov vám oznamujeme nové podmienky stravovania v školskej jedálni. Bližšie informácie nájdete v Smernici o školskom stravovaní a aj na zápisnom lístku.
Zápisný lístok stravníka do školskej jedálne na šk. rok 2019/2020 viď príloha.
Do galérie múzeum HGM Wien boli pridané fotografie.
ňa 25.9.2019 sme so žiakmi 9.ročníka navštívili múzeum HGM Wien (vojenské múzeum),zameraného na obdobie protitureckých vojen, obdobia 1. a 2. svetovej vojny a taktiež expozície Rakúska ako námornej veľmoci. Naša exkurzia bola zameraná na Sarajevský atentát, ktorý bol v podstate akýmsi spúšťačom 1.svetovej vojny, ktorá priniesla obrovský počet obetí dovtedy nevídaných rozmerov. Žiakom sa podľa ich vlastných slov expozície veľmi páčili a boli pre nich prínosom. S najväčším ohlasom sa stretla miestnosť venovaná exponátom priamo súvisiacim s atentátom (auto v ktorom bol zastrelený následnícky pár, ako aj uniforma následníka trónu ktorú mal v tom čase oblečenú).
Mgr. Marián Bezák
Matúš Kmeťo, žiak 9.D.:
„V múzeu sme sa stretli s krutou históriou Európy a nielen jej. Videli sme expozície z čias krvavých tureckých vojen až po obdobia najväčších svetových konfliktov, čiže I. a II. svetovej vojny. Boli to zlé časy, ale treba o nich hovoriť aby sa nezopakovali. Vitríny plné smutných a veľmi silno pôsobiacich exponátov z týchto čias na nás zanechali dojem, aby sme si vážili to, že žijeme v relatívne kľudnom období a nekonfliktnej krajine. Obrovské obrazy, staré vlajky, uniformy a zbrane sme si v tichosti poprezerali a každý sa mal možnosť zamyslieť nad nezmyselnosťou vojny hľadiac na tieto exponáty .Najviac sa mi páčila expozícia venovaná Sarajevskému atentátu“.
Do galérie sKD - netradičné súťaže boli pridané fotografie.
Dňa 9.9.2019 precvičovali deti z ŠKD spolu s pani vychovávateľkami netradičné športové aktivity v telocvični školy. Boli dve oddelenia. Z 3. oddelenia bola pani vychovávateľka Anna Maťová a z 5. oddelenia pani vychovávateľka Ingrid Jančovičová. Deti sa pri súťažiach zabavili aj sa rozvcvičili.
Do galérie Biela pastelka boli pridané fotografie.
Dňa 20. septembra sa naša škola zapája do verejnej zbierky "Biela pastelka". Organizuje sa od roku 2002 Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorá je najväčšou svojho druhu u nás. Ambasádorkou 18. ročníka zbierky je úspešná slovenská moderátorka Adela Vinczeová. Vhodením príspevku naši žiaci a pedagogický zamestnanci podporili nevidiach a slabozrakých v ich úsilý o samostatný a plnohodnotný život. Ďakujeme v mene Únii nevidiacich za vaše príspevky, že ste pomohli písať príbeh bielej pastelky.
Do galérie Čerstvé hlavičky boli pridané fotografie.
Ešte v mesiaci apríl sme sa zapojili do projektu "Čerstvé hlavičky". Žiaci našej školy registrovali pokladničné bločky na základe ktorých sme tento projekt vyhrali. Dňa 3. septembra 2019 nám po prvýkrát prišiel osobne odovzdať ovocie z projektu "Čerstvé hlavičky" sám riaditeľ topoľčianskeho Kauflandu pán Štefan Salai. Boli to čerstvé jabĺčka, ktoré sme nabalili do balíčkov a rozniesli po všetkých triedach.
Do galérie Vzdelávanie pedagogických zametnancov boli pridané fotografie.
Dňa 23. 08. 2019 všetci pedagogickí zamestnanci školy nahradili posledný dovolenkový deň začatím vzdelávania a absolvovania kurzu. Kurz je koncipovaný do troch poldňových stretnutí, kde účastníci získajú potrebný teoretický základ a súčastne nadobudnú koučovacie nástroje pre rozvoj detských zručností. Vyučujúci si osvoja jednotlivé techniky a postupy Kids´ Skills, získajú zručnosti pri individuálnom prístupe k dieťaťu a práci s triednym kolektívom.
Nový úspech našej školy:
Mgr. Zuzana Valachová: 1.
Súťaž: Jaguar Land Rover
Kolo: Krajské kolo
Spoločnosť Jaguar Land Rover v mesiaci júl vyhlásil už 2. ročník grantového programu na podporu komunít. Hodnotou 12 000 Eur podporili 12 projektov, medzi ktorými sme boli aj my, naša škola. Vo štvrtok 22. 08. 2019 na spoločnom vyhodnotení vo firme v Nitre sme obrdžali šek so sumou 1000 Eur na rozšírenie projektu a práce v našom včelíne. Kedže projekt potreboval i zamestnaneckú podporu, v našom prípade túto podporu dostal projekt od zamestnanca spoločnosti Jaguar Land Rover pána Mariána Vontorčíka - otca naších troch žiakov. Ďakujeme za podporu, peniažky užitočne využijeme.
Powered by aSc EduPage